XTCEC050D00C Eaton Industrial Automation Components
Part#:XTCEC050D00C
Manufacturer:Eaton
Category:Industrial Automation Components
Product Lifecycle:Active
Product description
XTCEC050D00C Eaton - XT IEC FVNR Contactor, Three-pole, Spring cage terminals, 50A, 55 mm Frame size, 0NO-0NC contact configuration, 412V 50 Hz, 480V 60 Hz coil
Product Details
- Contact Configuration 0 NO, 0 NC
- Length 2.244 inches
- Frame 55 millimeters
- Terminal Type Spring Cage Terminals
- Amperage 50 amperes
- Weight 2.4 pounds
- Coil Voltage 412-480 volts
- Height 5.945 inches
Product condition
New Factory Sealed
Similar products from: Eaton Industrial Automation Components
Manufacturer warranty
XTCEC050D00C Eaton
Get a quick Quote!
Request a quote, and we will send you price and availability within minutes.
Feel free to chat with us
Compare XTCEC050D00C with other Industrial Automation Components products
Contact Configuration
Length
Frame
Terminal Type
Amperage
Weight
Coil Voltage
Height
Selected product
XTCEC050D00C
Eaton
XTCEC050D00C Eaton - XT IEC FVNR Contactor, Three-pole, Spring cage terminals, 50A, 55 mm Frame size...
Length2.244 inches
Frame55 millimeters
Amperage50 amperes
Weight2.4 pounds
Coil Voltage412-480 volts
Height5.945 inches
Contact Configuration2NO-2NC
Frame-
Terminal TypeScrew Terminals
Amperage250 amperes
Weight.617 pounds
Height-
XBUTT4
Eaton
Contact Configuration-
Length2.75 inches
Terminal Type-
Amperage30 amperes, 36 amperes
Weight.04 pounds
Coil Voltage-
Height2.85 inches
XTCE025C10TD
XTCE025C10TD Eaton - Eaton XT IEC contactor, 25A, 24-27 Vdc, 1NO, 25A, Frame C, 45 mm, 2, 3, 5/ 7.5,...
Contact Configuration1NO
Length4 inches
Frame45 millimeters
Terminal TypeScrew Terminals
Amperage25 amperes
Weight1.2 pounds
Coil Voltage27 volts
Height2 inches
Contact Configuration2NO-2NC
Amperage250 amperes
Weight.617 pounds
XBUTT4
Length2.75 inches
Amperage30 amperes, 36 amperes
Weight.04 pounds
Height2.85 inches
XTCE025C10TD
Contact Configuration1NO
Length4 inches
Frame45 millimeters
Amperage25 amperes
Weight1.2 pounds
Coil Voltage27 volts
Height2 inches