D12SP6FPYQ Banner Sensor Accessories
Part#:D12SP6FPYQ
Alt. Part#:35349
Manufacturer:Banner
Category:Sensor Accessories
Product Lifecycle:Active
Product description
D12 Series: High Speed Plastic Fiber Optic; Range: Depends on Fiber; Input: 10-30 V dc; Output: Complementary PNP; 150 mm (6 in) M8 Pigtail QD
Product Details
- Weight 65.317248 g
- Country Of Origin CN
Product condition
New Factory Sealed
About the product
Banner Engineering D12SP6FPYQ is an amplifier designed for sensor applications, featuring a DIN rail mount for easy installation. This part has a net width of 12 mm and is constructed with a thermoplastic housing and an acrylic cover. It operates within an ambient air temperature range of -20 to +70°C and offers a degree of protection rated at IP11 NEMA 2. The amplifier emits visible red light and boasts a rapid response time of 50µs / 0.00005 s. It is equipped with 1 x digital output (PNP transistor; complementary NO/NC) and has a rectangular shape. The D12SP6FPYQ, part of the D12 series, includes functions such as a fiberoptic sensor amplifier and features a selectable high-speed response mode and potentiometer adjustment for plastic fiber with high power. It comes pre-wired with a 6" / 150mm pigtail terminated with a 4-pin Pico-style M8 connector. The supply voltage requirement is 10Vdc-30Vdc (12Vdc / 24Vdc nom.), and it has a black housing with net dimensions of 30 mm in depth and 65 mm in height.
D12SP6FPYQ Related Documents
Similar products from: Banner Sensor Accessories
Manufacturer warranty
D12SP6FPYQ Banner
Your price can be lower.
Log in or Create account to check your discount
Feel free to chat with us
Compare D12SP6FPYQ with other Sensor Accessories products
Weight
Country Of Origin
Selected product
D12SP6FPYQ
Banner
Weight65.317248 g
Country Of OriginCN
FAQ
What is the price of D12SP6FPYQ?
Out if stock but available for backorder.