TL50GYBRQ Banner Signal Towers
Part#:TL50GYBRQ
Alt. Part#:10995
Manufacturer:Banner
Category:Signal Towers
Product Lifecycle:Active
Product description
Tower Light: 4-Color Indicator; Voltage: 18-30 V dc or 24 V ac; Environmental Rating: IP67; Input: Bimodal; Colors: Green Yellow Blue Red; 5-pin M12 Integral QD
Product Details
- Weight 336.0209536 g
- Country Of Origin MX
Product condition
New Factory Sealed
About the product
Banner Engineering TL50GYBRQ is a tower light from the Core series, featuring a monolithic design with 4-tiers and a 4-color G+Y+B+R LED illumination pattern. It is constructed with polycarbonate (PC) windows and segments, and an ABS base and covers, ensuring durability. This product has a 50mm / 2" diameter and comes pre-equipped with a 5-pin M12 Euro-style QD connector for easy connection. The housing is black, and it supports a supply voltage of 24Vac and a DC range of 18Vdc-30Vdc (24Vdc nom.). It offers flexible mounting options, including surface or base pole with an M30 thread. Designed to operate in ambient air temperatures ranging from -40°C to +50°C, it boasts an IP67, NEMA 13, UL type 13 degree of protection, making it suitable for challenging environments. The cylindrical shape contributes to its sleek design, and it has a current consumption of 45mA. Additionally, it features 4 x digital inputs (18-30Vdc / 24Vac; PNP/NPN) for color control, enhancing its functionality as a tower or stack light.
TL50GYBRQ Related Documents
Similar products from: Banner Signal Towers
Manufacturer warranty
TL50GYBRQ Banner
Your price can be lower.
Log in or Create account to check your discount
Feel free to chat with us
Compare TL50GYBRQ with other Signal Towers products
Weight
Country Of Origin
Selected product
TL50GYBRQ
Banner
Tower Light: 4-Color Indicator; Voltage: 18-30 V dc or 24 V ac; Environmental Rating: IP67; Input: B...
Weight336.0209536 g
Country Of OriginMX
FAQ
What is the price of TL50GYBRQ?
Out if stock but available for backorder.