BDF36015 Schneider Electric Industrial Automation Components
BDF36015 on Powermatic Associates
Schneider Electric
Part#:BDF36015
Manufacturer:Schneider Electric
Category:Industrial Automation Components
Product Lifecycle:Active
Only 4 left in stock. Order Now!
May 13, 2026
Product description
Square D by Schneider Electric BDF36015 is a Moulded Case Circuit Breaker (MCCB) within the PowerPacT BDF sub-range, featuring a PowerPact B-Frame 100 TMD 3P-3t design. It has a rated current of 15A and operates at a rated voltage of 600Vac 600Y/347Vac, with a rated impulse voltage (Uimp) of 8 kV. The connection type is a terminal nut kit for fixed busbar connection on both line and load sides, offering a degree of protection of IP40. This MCCB has a mechanical durability of 15,000 operations and can be mounted on a DIN rail or as an individual unit on a plate. It has 3 poles (3P) and falls under utilisation category A. The dimensions are 137 mm in height, 80 mm in depth, and 81 mm in width. Its protection settings include over-current fixed at 15A, short-circuit hold current fixed at 400A, and short-circuit trip current fixed at 600A. The rated insulation voltage (Ui) is 800 V, with a rated operating voltage (Ue) of 525 V. It offers thermal protection for overload and magnetic protection for short-circuits, with a trip current rating of 15 AT. The electrical durability with load is 10,000 operations at 440Vac. It has a frame current rating of 100 AF and operates via a toggle (manual). The short circuit breaking rating varies with voltage, including 25kA at 240Vac, 18kA at 480Vac and 480Y/277Vac, and 14kA at 600Y/347Vac, all according to UL489 standards. The trip unit type is thermal-magnetic (fixed) with no display.
Product Details
  • Range
    PowerPact
  • Suitability For Isolation
    Yes conforming to IEC 60947-2
  • Product Name
    PowerPact B
  • Depth
    3.15 in (80 mm)
  • Electrical Connection
    Terminal nut ON and OFF end
  • [Ue] Rated Operational Voltage
    525 V AC 50/60 Hz UL 489
  • Mechanical Durability
    15000 cycles IEC 947-1 Annex K ed 5.2
  • Electrical Durability
    10000 cycles IEC 947-1 Annex K ed 5.2 440 V In
  • Power Wire Stripping Length
    0.79 in (20 mm)
  • Device Short Name
    BD 015
  • Device Application
    Distribution
  • [Uimp] Rated Impulse Withstand Voltage
    8 kV IEC 60947-2
  • Connection Pitch
    1.06 in (27 mm)
  • Net Weight
    2.04 lb(US) (0.924 kg)
  • Protected Poles Description
    3t
  • Breaking Capacity Code
    D
  • Trip Unit Name
    TM-D
  • Local Signalling
    for presence of auxiliary contacts flag (green)
  • Height
    5.39 in (137 mm)
  • Number Of Poles
    3P
  • Utilisation Category
    Category A
  • Continuous Current Rating
    80 %
  • Color
    Grey (RAL 7016)
  • Control Type
    Toggle
  • Line Rated Current
    15 A
  • Trip Unit Technology
    Thermal-magnetic
  • Width
    3.19 in (81 mm)
  • 9 Mm Pitches
    9
  • Product Or Component Type
    Circuit breaker
  • [Ui] Rated Insulation Voltage
    800 V IEC 60947-2
  • Quantity Per Set
    Set of 1
  • Tightening Torque
    44.25 lbf.in (5 N.m) 0.00…0.02 in² (2.5…16 mm²) (AWG 14...AWG 4) 79.66 lbf.in (9 N.m) 0.04…0.15 in² (25…95 mm²) (AWG 3...AWG 3/0)
  • AWG Gauge
    AWG 14...AWG 8 aluminium/copper AWG 6...AWG 3/0 aluminium/copper
  • Mounting Mode
    Clip-on 35 mm symmetrical DIN rail) By screws plate)
  • Number Of Slots
    1 auxiliary switch OF plug-in) 1 voltage release MN or MX plug-in) 1 alarm switch SD plug-in)
  • [Ics] Rated Service Breaking Capacity
    25 kA 220...240 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2 14 kA 500...525 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2 18 kA 380...415 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2 18 kA 440 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2