BDL46100 Schneider Electric Industrial Automation Components
BDL46100 on Powermatic Associates
Schneider Electric
Part#:BDL46100
Manufacturer:Schneider Electric
Category:Industrial Automation Components
Product Lifecycle:Active
Product description
Square D by Schneider Electric BDL46100 is a Moulded Case Circuit Breaker (MCCB) within the PowerPacT BDL sub-range, featuring a PowerPact B-Frame 100 TMD 4P 100A design for 600Y/347Vac with a 14kA short circuit breaking rating and Everlink (Creep compensating) lugs on both line and load sides. It has a rated impulse voltage (Uimp) of 8 kV, degree of protection IP40, rated current of 100A, and operates at a rated voltage (AC) of 600Vac 600Y/347Vac. This MCCB offers mechanical durability of 20,000 operations at no load and can be mounted on a DIN rail or as an individual unit on a plate. It features 4 poles (4P), with dimensions of 137 mm in height, 80 mm in depth, and 108 mm in width. The utilisation category is A, and it provides protection settings for over-current fixed at 100A, short-circuit hold current fixed at 1000A, and short-circuit trip current fixed at 1500A. Additionally, it has a rated voltage (DC) of 250Vdc, rated insulation voltage (Ui) of 800 V, rated operating voltage (Ue) of 525 V, and offers thermal protection (Overload) and magnetic protection (Short-circuit) with a trip current rating of 100 AT. Its electrical durability with load is 10,000 operations at 440Vac; In, with a frame current rating of 100 AF. The operating mode is manual toggle, and the trip unit type is Thermal-Magnetic (fixed) without a display.
Product Details
  • Device Short Name
    BD 100
  • [Ue] Rated Operational Voltage
    525 V AC 50/60 Hz UL 489
  • Range
    PowerPact
  • Utilisation Category
    Category A
  • Product Name
    PowerPact B
  • Net Weight
    3.18 lb(US) (1.441 kg)
  • Product Or Component Type
    Circuit breaker
  • Trip Unit Technology
    Thermal-magnetic
  • Height
    5.39 in (137 mm)
  • Line Rated Current
    100 A
  • Continuous Current Rating
    80 %
  • Electrical Durability
    10000 cycles IEC 947-1 Annex K ed 5.2 440 V In
  • Color
    Grey (RAL 7016)
  • Power Wire Stripping Length
    0.79 in (20 mm)
  • Device Application
    Distribution
  • [Uimp] Rated Impulse Withstand Voltage
    8 kV IEC 60947-2
  • Local Signalling
    for presence of auxiliary contacts flag (green)
  • Width
    4.25 in (108 mm)
  • Control Type
    Toggle
  • [Ui] Rated Insulation Voltage
    800 V IEC 60947-2
  • Quantity Per Set
    Set of 1
  • Depth
    3.15 in (80 mm)
  • Breaking Capacity Code
    D
  • Suitability For Isolation
    Yes IEC 60947-2
  • Mechanical Durability
    20000 cycles IEC 947-1 Annex K ed 5.2
  • Number Of Poles
    4P
  • Connection Pitch
    1.06 in (27 mm)
  • 9 Mm Pitches
    12
  • Electrical Connection
    Everlink lug line Everlink lug load
  • Mounting Mode
    Clip-on 35 x 15 mm symmetrical DIN rail) By screws plate)
  • AWG Gauge
  • Tightening Torque
    44.25 lbf.in (5 N.m) 0.00…0.02 in² (2.5…16 mm²) (AWG 14...AWG 4) 79.66 lbf.in (9 N.m) 0.04…0.15 in² (25…95 mm²) (AWG 3...AWG 3/0)
  • Number Of Slots
    1 auxiliary switch OF plug-in) 1 voltage release MN or MX plug-in) 1 alarm switch SD plug-in)
  • [Ics] Rated Service Breaking Capacity
    25 kA 220...240 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2 14 kA 500...525 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2 18 kA 380...415 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2 18 kA 440 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2