HRL36150U31X Schneider Electric Industrial Automation Components
Part#:HRL36150U31X
Manufacturer:Schneider Electric
Category:Industrial Automation Components
Product Lifecycle:Active
Product description
Schneider Electric - HRL36150U31X
Product Details
- Range Of Product PowerPact H
- Product Or Component Type Circuit breaker
- Continuous Current Rating 80 %
- Height 6.4 in (162.56 mm)
- Breaking Capacity Code R
- Number Of Poles 3P
- Depth 4.36 in (110.74 mm)
- Mounting Mode Unit mount
- Tightening Torque 44.25 lbf.in (5 N.m) 0.00…0.15 in² (2.5…95 mm²) (AWG 14...AWG 3/0)
- Width 4.48 in (113.79 mm)
- Line Rated Current 150 A
- Electrical Connection Lugs load Lugs line
Product condition
New Factory Sealed
HRL36150U31X Related Documents
Similar products from: Schneider Electric Industrial Automation Components
Manufacturer warranty
HRL36150U31X Schneider Electric
Your price can be lower.
Log in or Create account to check your discount
Feel free to chat with us
Compare HRL36150U31X with other Industrial Automation Components products
Range Of Product
Product Or Component Type
Continuous Current Rating
Height
Breaking Capacity Code
Number Of Poles
Depth
Mounting Mode
Tightening Torque
Width
Selected product
Range Of ProductPowerPact H
Continuous Current Rating80 %
Height6.4 in (162.56 mm)
Breaking Capacity CodeR
Number Of Poles3P
Depth4.36 in (110.74 mm)
Mounting ModeUnit mount
Tightening Torque44.25 lbf.in (5 N.m) 0.00…0....
Width4.48 in (113.79 mm)