QO1DM10030TRBR Schneider Electric Industrial Automation Components
Part#:QO1DM10030TRBR
Manufacturer:Schneider Electric
Category:Industrial Automation Components
Product Lifecycle:Active
Product description
Square D by Schneider Electric QO1DM10030TRBR is a load center designed for surface mounting with a QOM1 frame size. It features a rated current of 100A and utilizes lugs for its connection type. The dimensions of this load center are H321mm x W226mm (H12.64" x W8.9"), offering 4-spaces for circuit accommodation. It is protected by a NEMA 3R rated welded galvannealed steel enclosure and includes a tin-plated aluminium busbar. This single-phase (1PH-3W) load center operates at a rated voltage of 120Vac/240Vac and can support up to 8 single pole circuits or 4 tandem breakers. The cross-section for copper lugs ranges from 8AWG to 2AWG, and it has a short circuit breaking rating of 10kA.
Product Details
- Maximum Number Of Single Pole Circuits 8
- Product Type Panel
- Electrical Connection Lugs
- Max Short Circuit Current Rating 10 kA
- Surface Finish Baked enamel Gray
- Load Center Type Main breaker
- Enclosure Material Welded galvannealed steel
- Marketing Trade Name QO
- Busbar Material Tin plated aluminium busbar
- Width 8.90 in (226 mm)
- Rated Current 100 A
- Wire Size AWG 8...AWG 2 copper
- Box Number 17R
- Number Of Spaces 4
- Number Of Phases 1 phase
- Height 12.64 in (321 mm)
- Wiring Configuration 3-wire
- Cover Type Surface cover
- Maximum Number Of Tandem Breakers 4
- Enclosure Type Weatherproof enclosure
- Ground Bar Grounding bar (factory installed)
Product condition
New Factory Sealed
QO1DM10030TRBR Related Documents
Similar products from: Schneider Electric Industrial Automation Components
Manufacturer warranty
QO1DM10030TRBR Schneider Electric
Your price can be lower.
Log in or Create account to check your discount
Feel free to chat with us
Compare QO1DM10030TRBR with other Industrial Automation Components products
Maximum Number Of Single ...
Product Type
Electrical Connection
Max Short Circuit Current...
Surface Finish
Load Center Type
Enclosure Material
Marketing Trade Name
Busbar Material
Width
Selected product
QO1DM10030TRBR
Schneider Electric
Product TypePanel
Electrical ConnectionLugs
Load Center TypeMain breaker
Marketing Trade NameQO
Width8.90 in (226 mm)
FAQ
What is the price of QO1DM10030TRBR?
Out if stock but available for backorder.