QO612L100F Schneider Electric Industrial Automation Components
Part#:QO612L100F
Manufacturer:Schneider Electric
Category:Industrial Automation Components
Product Lifecycle:Active
Product description
Square D by Schneider Electric QO612L100F is a load center designed for flush mounting with a rated current of 100A and a connection type featuring lugs. It measures H319mm x W226mm (H12.56" x W8.9") and offers 6 spaces for circuit installation. This load center is protected by a NEMA 1 rated welded sheet steel enclosure and includes a tin-plated aluminum busbar. It is compatible with a single-phase (1PH-3W) network and operates at a rated voltage of 120Vac/240Vac. The QO612L100F can accommodate up to 12 single pole circuits or 6 tandem breakers, supporting cross-sections from 8AWG to 1AWG for both aluminum and copper lugs. It has a short circuit breaking rating of 10kA.
Product Details
- Number Of Spaces 6
- Enclosure Material Welded sheet steel
- Maximum Number Of Single Pole Circuits 12
- Electrical Connection Lugs
- Ground Bar Grounding bar (ordered separately)
- Width 8.90 in (226 mm)
- Load Center Type Main lugs
- Voltage Rating 120/240 V AC
- Height 12.56 in (319 mm)
- Max Short Circuit Current Rating 10 kA
- Busbar Material Tin plated aluminium busbar
- Box Number 4
- Number Of Phases 1 phase
- Rated Current 100 A
- Maximum Number Of Tandem Breakers 6
- Marketing Trade Name QO
- Wire Size AWG 8...AWG 1 aluminium/copper
- Product Type Load Center
- Cover Type Flush cover
- Wiring Configuration 3-wire
- Surface Finish Baked enamel Gray
Product condition
New Factory Sealed
QO612L100F Related Documents
Similar products from: Schneider Electric Industrial Automation Components
Manufacturer warranty
QO612L100F Schneider Electric
Your price can be lower.
Log in or Create account to check your discount
Feel free to chat with us
Compare QO612L100F with other Industrial Automation Components products
Number Of Spaces
Enclosure Material
Maximum Number Of Single ...
Electrical Connection
Ground Bar
Width
Load Center Type
Voltage Rating
Height
Max Short Circuit Current...
Selected product
QO612L100F
Schneider Electric
Number Of Spaces6
Electrical ConnectionLugs
Ground BarGrounding bar (ordered separ...
Width8.90 in (226 mm)
Load Center TypeMain lugs
Voltage Rating120/240 V AC
Height12.56 in (319 mm)
FAQ
What is the price of QO612L100F?
Out if stock but available for backorder.