LT43E-R16-3LI0-EX-B1140 Turck Industrial Automation Components
Part#:LT43E-R16-3LI0-EX-B1140
Alt. Part#:LT0910
Manufacturer:Turck
Category:Industrial Automation Components
Product Lifecycle:Active
Product description
Product Details
- Country Of Origin USA
- HTS Code 9030333800
- Ambient temperature -40…+70 °C
- Measuring range 1092.2 mm [43.00 in]
- Output function Analog output
- Approvals ATEX, FM C1D1,FM C1D2, CE
- Electrical connection Connector, 7/8″
- Housing material Stainless steel, 1.4435 (AISI 316L)
- Protection class IP68
- Operating voltage 13.5…30 VDC
- Measuring principle Magnetostrictive
- Current output 20…4 mA
Product condition
New Factory Sealed
About the product
Magnetically actuated Linear Position Sensor, Analog, Measuring range 1092.2 mm, EZ-Track Linear Displacement Transducer, 13.5…30 VDC, Analog output, 4…20 mA, loop-powered
LT43E-R16-3LI0-EX-B1140 Related Documents
Similar products from: Turck Industrial Automation Components
Manufacturer warranty
LT43E-R16-3LI0-EX-B1140 Turck
Your price can be lower.
Log in or Create account to check your discount
Feel free to chat with us
Compare LT43E-R16-3LI0-EX-B1140 with other Industrial Automation Components products
Country Of Origin
HTS Code
Ambient temperature
Measuring range
Output function
Approvals
Electrical connection
Housing material
Protection class
Operating voltage
Selected product
LT43E-R16-3LI0-EX-B1140
Turck
Country Of OriginUSA
HTS Code9030333800
Ambient temperature-40…+70 °C
Output functionAnalog output
Housing materialStainless steel, 1.4435 (AIS...
Protection classIP68
Operating voltage13.5…30 VDC