HOM2040M200PRB Schneider Electric Industrial Automation Components
Part#:HOM2040M200PRB
Manufacturer:Schneider Electric
Category:Industrial Automation Components
Product Lifecycle:Active
Product description
Square D by Schneider Electric HOM2040M200PRB is a load center designed for single-phase (1PH) networks, featuring a welded galvannealed steel enclosure and a tin-plated aluminum busbar. It measures H758mm x W375mm x D115mm (H29.84" x W14.76" x D4.53") and offers 20 spaces for up to 40 single pole circuits or 20 tandem breakers. This load center has a connection type of lugs, a rated current of 200A, and operates at a rated voltage of 120Vac/240Vac. It is protected to a degree of NEMA 3R.
Product Details
- Electrical Connection Lugs
- Marketing Trade Name Homeline
- Box Number 6R
- Maximum Number Of Tandem Breakers 20
- Enclosure Rating NEMA 3R outdoor
- Height 29.84 in (758 mm)
- Number Of Spaces 20
- Maximum Number Of Single Pole Circuits 40
- Busbar Material Tin plated aluminium busbar
- Surface Finish Baked enamel Gray
- Number Of Phases 1 phase
- Product Type Load Center
- Ground Bar Grounding bar (ordered separately)
- Rated Current 200 A
- Provided Equipment Circuit breaker 1) 2P 200 A 120/240 V AC main supply ready assembled
- Voltage Rating 120/240 V AC
- Cover Type Surface cover
- Wire Size AWG 4...250 kcmil aluminium/copper
- Enclosure Material Welded galvannealed steel
- Load Center Type Main breaker
- Wiring Configuration 3-wire
- Width 14.76 in (375 mm)
- Max Short Circuit Current Rating 22 kA
- Depth 4.53 in (115 mm)
Product condition
New Factory Sealed
HOM2040M200PRB Related Documents
Similar products from: Schneider Electric Industrial Automation Components
Manufacturer warranty
HOM2040M200PRB Schneider Electric
Your price can be lower.
Log in or Create account to check your discount
Feel free to chat with us
Compare HOM2040M200PRB with other Industrial Automation Components products
Electrical Connection
Marketing Trade Name
Box Number
Maximum Number Of Tandem ...
Enclosure Rating
Height
Number Of Spaces
Maximum Number Of Single ...
Busbar Material
Surface Finish
Selected product
HOM2040M200PRB
Schneider Electric
Electrical ConnectionLugs
Marketing Trade NameHomeline
Box Number6R
Height29.84 in (758 mm)
Number Of Spaces20
FAQ
What is the price of HOM2040M200PRB?
Out if stock but available for backorder.