MJL36800SA Schneider Electric Industrial Automation Components
Part#:MJL36800SA
Manufacturer:Schneider Electric
Category:Industrial Automation Components
Product Lifecycle:Active
Product description
Schneider Electric - MJL36800SA
Product Details
- Line Rated Current 800 A
- Depth 8.27 in (210 mm)
- Number Of Poles 3P
- Magnetic Tripping Current 1600…8000 A
- Tightening Torque 442.54 lbf.in (50 N.m) 0.15…0.37 in² (95…240 mm²) (AWG 3/0...500 kcmil)
- Continuous Current Rating 80 %
- Product Or Component Type Circuit breaker
- Height 12.86 in (326.6 mm)
- Width 0.32 in (8.06 mm)
- Breaking Capacity Code J
- Terminal Identifier AL800M23K
- Electrical Connection Lugs load Lugs line
Product condition
New Factory Sealed
MJL36800SA Related Documents
Similar products from: Schneider Electric Industrial Automation Components
Manufacturer warranty
MJL36800SA Schneider Electric
Your price can be lower.
Log in or Create account to check your discount
Feel free to chat with us
Compare MJL36800SA with other Industrial Automation Components products
Line Rated Current
Depth
Number Of Poles
Magnetic Tripping Current
Tightening Torque
Continuous Current Rating
Product Or Component Type
Height
Width
Breaking Capacity Code
Selected product
Line Rated Current800 A
Depth8.27 in (210 mm)
Number Of Poles3P
Tightening Torque442.54 lbf.in (50 N.m) 0.15…...
Continuous Current Rating80 %
Height12.86 in (326.6 mm)
Width0.32 in (8.06 mm)