SC2040M200PF Schneider Electric Industrial Automation Components
Part#:SC2040M200PF
Manufacturer:Schneider Electric
Category:Industrial Automation Components
Product Lifecycle:Active
Product description
Square D by Schneider Electric SC2040M200PF is a Combination Service Entrance Device (CSED) that features a single ringed meter socket without a bypass. It is designed for semi-flush mounting and offers a connection type with lugs for both ground and line. The dimensions of this device are H1011mm x W427mm x D86mm (H39.8" x W16.81" x D3.39"), and it provides 20 spaces for accommodating up to 40 single pole circuits or 20 tandem breakers. The rated current for this CSED is 200A, and it supports a cross-section range of 8AWG to 2/0AWG for aluminium/copper lugs (ground) and 4AWG to 250kcmil for aluminium/copper lugs (line). Additionally, it has a short circuit breaking rating of 22kA.
Product Details
- Line Rated Current 200 A
- Number Of Tandem Breakers 20
- Product Compatibility Solar ready
- Range Of Product Homeline
- Depth 3.40 in (86.36 mm)
- Number Of Spaces 20
- Branch Breaker Rating 200 A
- Hub Type A-L
- Product Or Component Type All-In-One
- Number Of Circuits 40
- Bypass Type No bypass
- Mounting Semi flush outdoor)
- Disconnect Service disconnect (factory installed)
- Number Of Phases 1 phase
- Width 16.80 in (426.72 mm)
- Short-Circuit Current 22 kA
- Disconnect Rating 200 A
- Meter Socket Type Ringed
- Height 39.80 in (1010.92 mm)
- Service Feed Location UG OH outdoor
- Electrical Connection Lugs line side Lugs service ground
Product condition
New Factory Sealed
SC2040M200PF Related Documents
Similar products from: Schneider Electric Industrial Automation Components
Manufacturer warranty
SC2040M200PF Schneider Electric
Your price can be lower.
Log in or Create account to check your discount
Feel free to chat with us
Compare SC2040M200PF with other Industrial Automation Components products
Line Rated Current
Number Of Tandem Breakers
Product Compatibility
Range Of Product
Depth
Number Of Spaces
Branch Breaker Rating
Hub Type
Product Or Component Type
Number Of Circuits
Selected product
SC2040M200PF
Schneider Electric
Line Rated Current200 A
Number Of Tandem Breakers20
Range Of ProductHomeline
Depth3.40 in (86.36 mm)
Number Of Spaces20
Branch Breaker Rating200 A
Hub TypeA-L
Number Of Circuits40
FAQ
What is the price of SC2040M200PF?
Out if stock but available for backorder.