SU3040D400CN Schneider Electric Industrial Automation Components
SU3040D400CN on Powermatic Associates
Schneider Electric
Part#:SU3040D400CN
Manufacturer:Schneider Electric
Category:Industrial Automation Components
Product Lifecycle:Active
Product description
Square D by Schneider Electric SU3040D400CN is a Combination Service Entrance Device (CSED) designed for both surface mounting and semi-flush mounting. It features a ringed meter socket without a bypass and utilizes lugs for ground connections and studs for line connections. This device accommodates 30 spaces, supporting up to 40 single pole circuits and 10 tandem breakers. It is rated for a current of 400A and has a short circuit breaking rating of 25kA. The ground connections are compatible with 4AWG to 250kcmil aluminium and copper lugs.
Product Details
  • Disconnect Rating
    200 A
  • Meter Socket Type
    Ringed
  • Product Or Component Type
    All-In-One
  • Hub Type
    A-L
  • Disconnect
    Service disconnect (factory installed)
  • Bypass Type
    No bypass
  • Height
    43.00 in (1092.20 mm)
  • Line Rated Current
    400 A
  • Number Of Spaces
    30
  • Width
    28.25 in (717.55 mm)
  • Short-Circuit Current
    25 kA
  • Range Of Product
    Homeline
  • Number Of Tandem Breakers
    10
  • Service Feed Location
    UG
  • Number Of Circuits
    40
  • Depth
    7.87 in (199.90 mm)
  • Branch Breaker Rating
    200 A
  • Mounting
    Surface Semi flush field installed flange kit
  • Wire Size
    AWG 4...250 kcmil aluminium)service ground AWG 4...250 kcmil copper)service ground
  • Electrical Connection
    Lugs service ground Studs line side
  • Tightening Torque
Product condition
New Factory Sealed
Similar products from: Schneider Electric Industrial Automation Components
BDL36070 on Powermatic Associates
BDL36070
Schneider Electric
Square D by Schneider Electric BDL36070 is a Moulded Case Circuit Breaker (MCCB) within the PowerPacT BDL sub-range, featuring a PowerPact B-Frame 100 TMD 3P 70A design for 600Y/347Vac with a 14kA breaking capacity and 80% rated Everlink (Creep compensating) lugs on both line and load sides. It has a rated impulse voltage (Uimp) of 8 kV and offers a degree of protection of IP40. The rated current is 70A, with a rated voltage (AC) of 600Vac 600Y/347Vac. It boasts a mechanical durability of 20,000 operations at no load and can be mounted on a DIN rail or as an individual unit on a plate. This 3-pole (3P) circuit breaker has dimensions of 137 mm in height, 80 mm in depth, and 81 mm in width. It falls under utilisation category A and features over-current protection fixed at 70A, short-circuit hold current fixed at 640A, and short-circuit trip current fixed at 960A. The rated voltage (DC) is 250Vdc, with a rated insulation voltage (Ui) of 800 V and a rated operating voltage (Ue) of 525 V. It provides thermal protection for overload and magnetic protection for short-circuits, with a trip current rating of 70 AT and an electrical durability of 10,000 operations with load at 440Vac. The frame current rating is 100 AF, and it operates via a toggle (manual) mechanism. The short circuit breaking rating varies by voltage, with 25kA at 240Vac, 18kA at 480Vac and 480Y/277Vac, and 14kA at 600Y/347Vac according to UL489 standards. The trip unit type is thermal-magnetic (fixed) without a display.
0 in stock
Manufacturer warranty
SU3040D400CN Schneider Electric
Your price can be lower.
Log in or Create account to check your discount
Select Qty:
Average response time: 11 minutes
Worldwide Shipping and Delivery
Secure Payment Processing
Warranty
Responsive Customer Support
Got Questions? We've Got Answers!
Need more details?
Feel free to chat with us
Compare SU3040D400CN with other Industrial Automation Components products
Disconnect Rating
Meter Socket Type
Product Or Component Type
Hub Type
Disconnect
Bypass Type
Height
Line Rated Current
Number Of Spaces
Width
Selected product
SU3040D400CN
Backordered
SU3040D400CN
Disconnect Rating200 A
Meter Socket TypeRinged
Product Or Component TypeAll-In-One
Hub TypeA-L
DisconnectService disconnect (factory ...
Bypass TypeNo bypass
Height43.00 in (1092.20 mm)
Line Rated Current400 A
Number Of Spaces30
Width28.25 in (717.55 mm)
HGL36150U33X
1 in stock
HGL36150U33X
Product Or Component TypeCircuit breaker
Line Rated Current150 A
BDL36070
Backordered
Line Rated Current70 A
About the manufacturer
Recently viewed products
Relevant products
FAQ
What is the price of SU3040D400CN?
Out if stock but available for backorder.