BGL46110 Schneider Electric Electronic Components
Part#:BGL46110
Manufacturer:Schneider Electric
Category:Electronic Components
Product Lifecycle:Active
Product description
Circuit breaker, PowerPact B, 110A, 4 pole, 18 kA, 600Y/347 VAC, UL, EverLink lugs both ends
Product Details
- Line Rated Current 110 A
- Trip Unit Technology Thermal-magnetic
- Depth 3.15 in (80 mm)
- Power Wire Stripping Length 0.79 in (20 mm)
- Quantity Per Set Set of 1
- Product Or Component Type Circuit breaker
- Continuous Current Rating 80 %
- Device Application Distribution
- [Ui] Rated Insulation Voltage 800 V IEC 60947-2
- Width 4.25 in (108 mm)
- Product Name PowerPact B
- Electrical Durability 10000 cycles IEC 947-1 Annex K ed 5.2 440 V In
- 9 Mm Pitches 12
- Breaking Capacity Code G
- Utilisation Category Category A
- Net Weight 3.18 lb(US) (1.441 kg)
- Number Of Poles 4P
- [Uimp] Rated Impulse Withstand Voltage 8 kV IEC 60947-2
- Connection Pitch 1.06 in (27 mm)
- Height 5.39 in (137 mm)
- Range PowerPact
- Device Short Name BG 110
- [Ue] Rated Operational Voltage 525 V AC 50/60 Hz UL 489
- Control Type Toggle
- Suitability For Isolation Yes conforming to IEC 60947-2
- Color Gray RAL 7016)
- Local Signalling for presence of auxiliary contacts flag (green)
- Mechanical Durability 20000 cycles IEC 947-1 Annex K ed 5.2
- Electrical Connection Everlink lug line Everlink lug load
- Mounting Mode Clip-on 35 x 15 mm symmetrical DIN rail) By screws plate)
- Tightening Torque 44.25 lbf.in (5 N.m) 0.00…0.02 in² (2.5…16 mm²) (AWG 14...AWG 4) 79.66 lbf.in (9 N.m) 0.04…0.15 in² (25…95 mm²) (AWG 3...AWG 3/0)
- [Ics] Rated Service Breaking Capacity 65 kA 220...240 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2 18 kA 500...525 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2 35 kA 380...415 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2 35 kA 440 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2
- Breaking Capacity 65 kA 208Y/120 V AC 50/60 Hz UL 489 65 kA 240 V AC 50/60 Hz UL 489 35 kA 480/277 V AC 50/60 Hz UL 489 35 kA 480 V AC 50/60 Hz UL 489 20 kA 250 V DC UL 489 18 kA 600Y/347 V AC 50/60 Hz UL 489
Product condition
New Factory Sealed
BGL46110 Related Documents
Similar products from: Schneider Electric Electronic Components
Manufacturer warranty
BGL46110 Schneider Electric
Get a quick Quote!
Request a quote, and we will send you price and availability within minutes.
Feel free to chat with us
Compare BGL46110 with other Electronic Components products
Line Rated Current
Trip Unit Technology
Depth
Power Wire Stripping Leng...
Quantity Per Set
Product Or Component Type
Continuous Current Rating
Device Application
[Ui] Rated Insulation Vol...
Width
Selected product
BGL46110
Schneider Electric
Line Rated Current110 A
Depth3.15 in (80 mm)
Quantity Per SetSet of 1
Continuous Current Rating80 %
Device ApplicationDistribution
Width4.25 in (108 mm)