QUM400CL Schneider Electric Industrial Automation Components
Part#:QUM400CL
Manufacturer:Schneider Electric
Category:Industrial Automation Components
Product Lifecycle:Active
Product description
Square D by Schneider Electric QUM400CL is a meter center main unit designed for both surface and semi-flush mounting. It features a single ringless meter socket equipped with a class 320 lever bypass. The unit is rated for a current of 400A and offers connection options with lugs for the ground and studs for the line. Its dimensions are H1092mm x W718mm x D200mm (H43" x W28.25" x D7.87").
Product Details
- Number Of Spaces 0
- Number Of Circuits 0
- Service Feed Location UG
- Meter Socket Type Ringless
- Width 28.25 in (717.55 mm)
- Number Of Tandem Breakers 0
- Line Rated Current 400 A
- Network Number Of Phases 1
- Bypass Type Class 320 lever bypass
- Range Of Product QO
- Disconnect Service disconnect (ordered separately)
- Height 43.00 in (1092.20 mm)
- Hub Type A-L
- Product Or Component Type Meter Mains
- Short-Circuit Current 65 kA
- Main Breaker Rating 400 A
- Depth 7.87 in (199.90 mm)
- Wire Size AWG 4...250 kcmil aluminium)service ground AWG 4...250 kcmil copper)service ground
- Electrical Connection Lugs service ground Studs line side
- Mounting Surface Semi flush field installed flange kit
Product condition
New Factory Sealed
QUM400CL Related Documents
Similar products from: Schneider Electric Industrial Automation Components
Manufacturer warranty
QUM400CL Schneider Electric
Your price can be lower.
Log in or Create account to check your discount
Feel free to chat with us
Compare QUM400CL with other Industrial Automation Components products
Number Of Spaces
Number Of Circuits
Service Feed Location
Meter Socket Type
Width
Number Of Tandem Breakers
Line Rated Current
Network Number Of Phases
Bypass Type
Range Of Product
Selected product
QUM400CL
Schneider Electric
Number Of Spaces0
Number Of Circuits0
Service Feed LocationUG
Meter Socket TypeRingless
Width28.25 in (717.55 mm)
Number Of Tandem Breakers0
Line Rated Current400 A
Network Number Of Phases1
Range Of ProductQO
FAQ
What is the price of QUM400CL?
Out if stock but available for backorder.