K70ANT2GRYF2Q Banner Pick-to-Light Sensors
Part#:K70ANT2GRYF2Q
Alt. Part#:96931
Manufacturer:Banner
Category:Pick-to-Light Sensors
Product Lifecycle:Active
Product description
Product Details
- Weight 199.58048 g
- Country Of Origin MX
- Actuation Yes
- Lumens Color 1 45.0
- Number of Input Pins/Conductors 8
- Feature: Hazardous Area No
- Mounting Thread M30 x 1.5
- Lumens Color 3 13.0
- Max Output Response Time (ms) 50
- Multi-Color Device Single Color On
- Activation Function Capacitive Touch
- Color 1 - Wavelength/Color Temp/Coordinates 525 nm
- Output Type NPN
- Primary Housing Color Black
- Housing Style Base Mount - Dome Window
- Connection Integral QD
- Input Type NPN
- Min Op. Temperature (°C) -40
- Modbus RTU No
- Power DC
- Color Technology Standard LED
- Color Option 1 Green
- Operation Normally Open
- Max Op. Temperature (°C) 50
- Pro-Editor Compatible (Discrete) No
- Color Input Control Individual (One wire/color, same number of colors as input wires)
- Quick Disconnect Type M12 (Euro)
- Pick-to-Light Function F2
- Feature: Audible No
- Color 3 - Wavelength/Color Temp/Coordinates 590 nm
- Environmental Rating IP65
- IO Link No
- Primary Housing Material Polycarbonate
- Animation Option 1 Solid On
- Max Current Color (mA) 220
- Max Op. Relative Humidity Non-Condensing (%) 90% @ 50°C
- Wireless No
- Number of Colors / Segments 3
- Color Option 2 Red
- Supply Voltage 12-30 V dc
- Feature: Chemical Resistant No
- Power Source DC
- Product Size (mm) 70
- Color Option 3 Yellow
- Physical Dimensions (LxWxH or DxH mm) 70.0 x 103.5
- Feature: Quick Disconnect Yes
Product condition
New Factory Sealed
About the product
Banner Engineering K70ANT2GRYF2Q, part of the EZ-LIGHT series, is a capacitive touch-sensitive pick-to-light device designed with Gen.2 LED illumination in a black housing. It features a dome window shape with both the window and base made from polycarbonate (PC). This part is pre-wired with a 6" / 15cm pigtail that terminates with an 8-pin M12 Euro-style QD connector. It operates on a supply voltage of 12Vdc-30Vdc, with 24Vdc nominal, and can be mounted on the surface, base, or pole flush with a 30mm hole. The dome diameter is 70mm / 2-3/4". It is designed to operate in ambient air temperatures ranging from -40°C to +50°C and has an IP65 degree of protection. The operating mode includes a momentary job light (G/R/Y; Green or Red or Yellow) that is ON when one of the 3 job inputs is active, and touch activates the output only NO (Normally Open) touch output. It has a current consumption of 220mA, 3 x digital inputs (12-30Vdc; NPN) for JOB color control, and 1 x digital output (12-30Vdc; NPN) for Touch.