PVD100QPMA9 Banner Pick-to-Light Sensors
Part#:PVD100QPMA9
Alt. Part#:18097
Manufacturer:Banner
Category:Pick-to-Light Sensors
Product Lifecycle:Active
Product description
PVD Series: Parts Verification; 100 mm 4 channel; Range: up to 2 m; Input: 12-30 V dc; Outputs: Selectable NPN/PNP; 150 mm (6 in) 5-pin M12 PVC Pigtail QD; Modified for Automotive; See Literature Insert
Product Details
- Weight 218.631344 g
- Country Of Origin MX
Product condition
New Factory Sealed
About the product
Banner Engineering PVD100QPMA9 is a photo-electric array sensor designed for a variety of applications requiring diffuse or retro-reflective sensing modes with custom settings. It operates within an ambient air temperature of up to +50°C and features a pre-wired 2m / 6.5ft cable with bare end flying leads for connection. This sensor has dimensions of 225mm in array length, 30mm in width, and 267mm in depth, housed in an aluminium body with an acrylic clear window, ensuring durability. It offers a sensing distance of up to 2m in retro-reflective mode and 400mm in diffuse mode. The PVD100QPMA9 operates on a supply voltage of 12Vdc-30Vdc (24Vdc nominal) and is equipped with a single digital output (PNP/NPN transistor). It provides a degree of protection rated at IP62 NEMA 2 and features a rectangular shape. The sensor emits light in green and red colors, with wavelengths of 525 nm and 625 nm, respectively, and supports both Normally Open (NO) and Normally Closed (NC) operating modes.
PVD100QPMA9 Related Documents
Similar products from: Banner Pick-to-Light Sensors
Manufacturer warranty
PVD100QPMA9 Banner
Your price can be lower.
Log in or Create account to check your discount
Feel free to chat with us
Compare PVD100QPMA9 with other Pick-to-Light Sensors products
Weight
Country Of Origin
Selected product
PVD100QPMA9
Banner
PVD Series: Parts Verification; 100 mm 4 channel; Range: up to 2 m; Input: 12-30 V dc; Outputs: Sele...
Weight218.631344 g
Country Of OriginMX
FAQ
What is the price of PVD100QPMA9?
Out if stock but available for backorder.